Výlet do hlavní metropole Velké Británie se vyplatí všem nadšencům muzeí, milovníkům historie, moderního umění či válečných dějin. Londýn disponuje řadou velkolepých muzeí, která jsou otevřena skoro celý rok a jsou zdarma. Každé muzeum se zaměřuje na různé oblasti, podle toho, co návštěvníky zajímá. Jak ale využít plně čas, pokud navštívíte metropoli u řeky Temže pouze na pár dní? Přehled top pěti z nich vám přinese cenné informace a nezapomenutelný zážitek.
Britské muzeum (British Museum)
Jedná se o jedno z největších muzeí světa a na návštěvu je potřeba vynahradit si skoro celý den. Ikonickou budovu muzea poznáte už zdálky. Stavba započala roku 1823 a dá se říci, že patří mezi nejkrásnější novořecké budovy se sloupořadím v Londýně. Jednotlivé části jsou rozděleny do několika oblastí, jako starověké Řecko a Řím, Evropa, Blízký východ, poklady a předměty Orientu, Afriky či Ameriky. Mezi největší lákadlo, které přitáhne na milión turistů z celého světa, patří proslulá egyptská sbírka. Sarkofágy, sochy, mumie, to je jen malý výčet všech historických předmětů, které se zde nacházejí. Od těch nejznámějších jako je Rosettská deska, díky níž byly rozluštěny hieroglyfy až po méně známé sošky starověku. Než vejdete do jednotlivých částí, vezměte si plánek muzea. Doporučuji zaměřit se na oblasti, které vás nejvíce lákají. V muzeu se konají i pravidelné expozice na určitá témata, která jsou však už zpoplatněny. V neposlední řadě je možné přispět muzeu dobrovolnou částkou. K muzeu se dostanete nejlépe londýnským metrem, vystoupit je možné na stanicích Russell Square, Holborn či Tottenham Court Road.
Přírodovědecké muzeum (Natural History Museum)
Muzeum jako stvořené pro děti a mládež. Budova, o které se říká, že patří mezi nejelegantnější budovy muzeí, je postavena v románském stylu. Hodiny a hodiny zde strávíte prohlídkou modelů dinosaurů, koster veleještěrů, brouků a pavouků, říše ptáků či savců. V životní velikosti uvidíte pohyblivý model Tyrannosaura Rexe. Tohle vše díky jedné osobě, přírodovědci siru Hansovi Sloane, který když zemřel roku 1753, odkázal státu své sbírky knih, rostlin a živočišných preparátů. Tyto sbírky se staly základem pro Britské muzeum, ale po nějaké době bylo rozhodnuto o stavbě zcela nové budovy, která by sloužila jako přírodovědecká část. Architektem stavby se stal Alfred Waterhouse, který si s budovou pohrál a doladil ji do nejmenších detailů. V roce 1881 se dočkali návštěvníci slavnostního otevření Přírodovědeckého muzea. Muzeum je rozděleno podle barevných částí, mapa vám zajistí jednoduchý přehled muzea. Doporučuji vyhnout se muzeu v době školních prázdnin a svátků, kdy bývá návštěvnost extrémně vysoká. Přímo u Přírodovědeckého muzea se nachází stanice metra South Kensington.
Londýnské muzeum (Museum of London)
Londýnské muzeum zve návštěvníky k prohlídce historie hlavního města. Zaměřené pouze na město, muzeum provede návštěvníky historií od prvopočátků, římských dob, anglosaským obdobím, dobou temného středověku, viktoriánským obdobím či moderní dobou. Muzeum je krásně přehledné a poutavé. Uvidíte předměty nesmírné historické hodnoty, ulice a obchody v době panování královny Victorie, nástroje a předměty běžného užívání z dob Tudorovců, model původní katedrály sv. Pavla či originální výtah ve stylu art deco, který pochází z obchodního domu Selfridges. Na závěr prohlídky budete mít možnost shlédnout přepychový zlatý kočár lorda Mayora. K muzeu se dostanete pohodlně ze stanice metra St. Paulʼs (kousek od katedrály sv. Pavla), Barbican či Moorgate. V muzeu se konají časté expozice, které jsou zpoplatněné. Návštěva muzea je zdarma, je možné přispět libovolnou částkou na chod muzea, kterou vhodíte do boxu u hlavního vchodu.
Imperiální válečné muzeum (Imperial War Museum)
Dějiny 20. století se zapsaly jako doba válek. Muzeum vás seznámí s válečnými událostmi především 1. světové a 2. světové války. Centrální částí muzea je obrovská hala s vystavenými exponáty válečných letadel, děl, tanků či aut. Jednotlivá patra obeznámí turisty s jednotlivými událostmi válek. U vchodu se nachází mapky, které přehledně dělí muzeum na jednotlivé části. K muzeu se dostanete metrem, vystoupíte na zastávce Lambeth North či Elephant and Castle.
Národní galérie (National Gallery)
Pro všechny milovníky obrazů a umění je Národní galérie rájem. Nachází se přímo v centru Londýna na slavném Trafalgarském náměstí (stanice metra Charing Cross). Budova muzea byla postavena roku 1838 a mapuje dějiny umění od 13. století až po současnost. Mezi nejcennější exponáty patří obrazy starých holandských mistrů, italských malířů a francouzského umění.
V Londýně se nachází řada dalších velkolepých muzeí, která jsou zcela zdarma jako je Tate Modern Gallery (Galérie moderního umění), Science Museum (technologické muzeum) a další. Speciální výstavy, které se mění, jsou zpoplatněné, někdy je potřeba, kvůli omezené kapacitě, koupení lístků online s předstihem.