Mel Gibson v celovečerním filmu Statečné srdce, který vypráví o těžké době 13. století ve Skotsku. Skotové nosící kostkované kilty. Dudy, hudební nástroj, bez kterého by nebylo drsné Skotsko takové, jaké ho milujeme. Whisky, skotská kuchyně, počasí, příroda, tajemná historie a hluboká jezera. To je pouhý výčet toho nejlepšího, co země nabízí. Nalaďte se s námi na skotskou atmosféru a pojďte si ji užít naplno!
1. Ochutnávka skotské whisky
„Živou vodu“, jak se whisky říká, by měl ochutnat každý návštěvník Skotska. Alkoholický nápoj, který si získal jméno po celém světě, má dlouholetou tradici. Historie jeho výroby ve Skotsku sahá až do 15. století, kdy byla pro lid velkým tajemstvím. Dnes se napříč celým Skotskem nacházejí palírny, které vás vtáhnou do pozadí přípravy této oblíbené pálenky. Každá palírna ji sice vyrábí po svém, nicméně i ty nejmenší palírny musí dodržovat zákon o whisky: musí být vypálena ve skotské palírně z kvalitních místních vodních zdrojů a sladového ječmene, s možností přidání dalších druhů obilného zrna. Kvalitní whisky musí zrát ve Skotsku v dubových sudech. Každá oblast má své palírny, a tak má alkoholický nápoj pokaždé jinou chuť. Můžete ochutnat sladové whisky s výrazným aroma rašelinového kouře či whisky s medovým nádechem.
V Edinburghu se pak nachází jedinečné muzeum skotské whisky, kde se zábavnou formou dozvíte vše o výrobě a jednotlivých typech zlatavého moku. Bonusem je, že si odnesete skleničku jako dárek, ochutnáte nejznámější whisky a v obchodě si můžete tento národní nápoj koupit. Pak už jen stačí si ho vychutnávat tak, jak to dělají Skotové.
2. Bájný a mysteriózní Kámen osudu
Legendární Kámen osudu (Stone of Destiny) se nachází na hradě v hlavním městě Skotska, v Edinburghu. Je symbolem země a pro Skoty znamená více než cokoliv jiného. Čím je tento obyčejný kámen tak zvláštní? Jedna krásná legenda vypráví o osudu chlapce, který se společně se svými bratry přeplavil přes moře a společně založili království. Legenda hovoří i o záhadném kameni, který byl přivezen do Skotska v době vzniku království. Kámen osudu je ceněný stejně jako skotské královské korunovační klenoty. Tento kámen byl až do roku 1296 umístěn v paláci Scone a byli na něm korunováni všichni skotští králové. Králové přísahali na kameni věrnost zemi. Během anglické invaze v roce 1296 odcizil anglický král Eduard I. tuto posvátnou relikvii, aby si ji odvezl do Londýna, kde nechal kámen vsadit do právě vyrobeného korunovačního křesla. Pro Angličany bylo uloupení kamene symbolem dobytí Skotska. Kámen byl dlouhou dobu v Londýně, než se navrátil v roce 1996 zpět do své rodné vlasti. Mystérium ovšem nespočívá v odcizení kamene, ale v tom, že král si údajně odvezl pouhopouhou kopii.
Říká se, že mniši v opatství Scone pravý, zdobený kámen před blížící se anglickou armádou ukryli. Je Kámen osudu pravý anebo po staletí obdivujeme pouze jeho kopii? A pokud je to kopie vyrobená mnichy, kde je ukryt ten pravý?
3. Dopřát chuťovým buňkám skotskou kuchyni
Byla by obrovská škoda nevyzkoušet skotskou kuchyni. Obyvatelé země jsou na své pokrmy právem pyšní. Jídlo ale bylo pro Skoty vždy důležité jako zdroj energie v pochmurném a nepříznivém počasí. Jaká je vlastně chuť Skotska? Díky velkým sladkovodním plochám a slané vodě, která Skotsko obklopuje, jsou hlavními pokrmy ryby a mořské plody. Je libo uzený losos se speciální chutí dubových třísek a rašeliny, skotská ústřice dochucená kvalitní skotskou whisky nebo legendární fish&chips? V tradičním jídelníčku nechybí ani maso a zvěřina. Mezi nejoblíbenější jídlo patří bezesporu steak na houbové omáčce s vínem. Velice vzácným jídlem je také pečená tetřev s chlebovou omáčkou.
Téměř povinností pro každého turistu je národní jídlo – haggis. Jedná se o směs ovčích vnitřností, cibule, hovězího loje, koření a ovesných vloček. To vše se pak vaří v zašitém ovčím žaludku. Nezní to báječně? Skotsko má také znamenité sýry. Jako sladkou tečku můžete na závěr vyzkoušet různé druhy sladkého pečiva.
4. Projet se lodí po Loch Ness
Není tajemnějšího a známějšího jezera, než je Loch Ness. Je ledovcového původu a je druhým největším jezerem Skotska. Co je ale zcela unikátní, je jeho hloubka, která dosahuje až 300 metrů. Od roku 1822 je Loch Ness součástí Kaledonského kanálu. Už od dob, kdy se vyrojily první zprávy o tom, že v jezeře žije jakýsi netvor, se stala tato vodní plocha cílem zvědavých turistů, profesionálních fotografů, odborníků na vyhynulé tvory až po lidi, kteří řeší nejrůznější záhady a konspirační teorie. Jezero se dostalo do centra pozornosti v době, kdy byla v jeho okolí ve 30. letech 20. století vybudována silnice. Tak se svět dozvídal o Nessie, příšeře, kterou údajně spatřilo několik návštěvníků. Dokonce byly pořízeny i záznamy. Ačkoliv některé z nich jsou jasnými padělky, nad některými fotografiemi a videi zůstává rozum stát. Vysvětlení bylo podáno mnoho: jezero je tak hluboké, že se nedá dobře prozkoumat anebo, že v jezeře přebývá prehistorický druh plesiosaura, který vyhynul před několika desítkami miliónů let.
Ať je vysvětlení jakékoliv, ten pocit, když brouzdáte lodí napříč jezerem, pozorujete temnou hladinu a čekáte na jakoukoliv anomálii, vám nikdo nevezme. Co kdybyste to byli vy, kteří pořídí další snímek záhadného tvora?
5. Navštívit velkolepé hrady plné historie
Edinburský hrad, tyčící se pyšně na skále v hlavním městě, ukrývá nejen legendami opředený Kámen osudu, nýbrž i skotské korunovační klenoty, které jsou nejstarší ve Velké Británii. Hrad nebyl nikdy dobyt a je z něj nádherný výhled na Edinburgh. Palác Scone ukrýval až do roku 1296 Kámen osudu, který si později anglický král odvezl do Londýna. Na něm byli korunováni skotští králové. Hrad Stirling je zajímavý tím, že na něm byla korunována mladá Marie Stuartovna anebo tím, že kousek odtud se odehrála důležitá bitva u stirlingského mostu, kdy William Wallace, Ochránce Skotska, zvítězil nad anglickými vojsky.
Eilean Donan Castle je nejfotografovanější hrad Skotska, tísní se u hornatých břehů jezera na malém ostrově, a právě to mu dodává onu romantickou atmosféru. Hrad Caerlaverock zase pamatuje doby obléhání Eduardem I. v roce 1300. V celé zemi se ale nachází neskutečný počet hradů a zřícenin, které s okolní přírodou dokonale splývají. Stačí si vybrat.
6. Zaposlouchat se do zvuků dud
Jedinečný zvuk tohoto hudebního nástroje, který dnes vídáme už jen zřídka, vás dostane. Jakmile se cestovatel zaposlouchá do jeho melodie, naplno si uvědomí, že se nachází ve Skotsku. Dudy mají ve Skotsku dlouholetou tradici. Historie totiž tento nástroj se Skotskem a Skoty spojila víc než s jakýmkoli jiným národem.
Používaly se během oslav i v boji, kde měly dodat odvahu. Jejich zvuk uslyšíte při všech významných příležitostech a radost rozdávají i na festivalech. Zastavte se na chvíli a vychutnejte si atmosféru Skotska plnými doušky!
7. Skotská příroda, která vás dostane!
Jezera, hory, bažiny, řeky, lesy, údolí a skály. To je jen malý seznam toho, čím skutečně skotská příroda je. Reprezentativním vzorkem je pak jistě Národní park Loch Lomond, který se rozkládá na ploše 1865 km². Park byl slavnostně otevřen v roce 2002 a nabízí turistům vše, od příjemné procházky kolem největšího jezera ve Skotsku až po náročnější turistiku. Nejvíc fotografů se ale sjíždí do Glen Coe, údolí, které je obehnáno skalami a horami. Aktivní horolezci a turisté přijíždějí do Glen Coe vychutnat si opravdovou skotskou divočinu.
Ve Skotsku se nachází i nejvyšší hora Velké Británie, kterou je Ben Nevis. Na jeho vrcholek vede dobrodružná a klikatá cesta, která je utopena většinou v mlze, nicméně při příznivém počasí se naskytne všem, kteří horu zdolají, nádherný výhled na panoramatické okolí.
8. René, já a Rudolf, chodíváme na golf…
Pokud milujete tento venkovní sport, kdy se pomocí malého bílého míčku snažíte trefit do jamky, vítejte ve Skotsku. Zahrát si na proslulých golfových hřištích je snem každého golfisty. Mezi ty nejprestižnější patří město St. Andrews s nejslavnějším hřištěm Old Course. Právě tady sídlí Královský a starobylý golfový klub, který dohlíží na pravidla hry. Golfu se ve městě mohou věnovat jak naprostí začátečníci, tak i profesionálové.
9. Proslulé skotské festivaly
Ačkoliv se festivaly konají ve více městech, ten nejznámější a největší je doménou Edinburghu. Tato kulturní událost, na kterou se všichni těší, hlavní město doslova pohltí. Sehnat ubytování v době festivalu je proto téměř nemožné. Ceny hotelů, ubytovacích zařízení a penzionů navíc šplhají do astronomických výšin. Najít volné místo v restauraci či jen přejít město z jedné strany na druhou vyžaduje dávku trpělivosti. O to větší je to ale zážitek. Jste totiž na festivalu, který si nikdo nechce nechat ujít! Na různých místech ve městě jsou zastoupena všechna odvětví, od vizuálních uměleckých projektů až po ty hudební. Na co zajít, a jak sehnat lístky, je dobré si zjistit předem. Na webových stránkách lze najít program, ceny i další užitečné informace.
10. Slavná knižní série Harry Potter
Tenhle příběh miluje celý svět. Jeho autorce, J. K. Rowlingové přinesl pohádkové bohatství, přitom nápad na knihu o kouzelníkovi, který do svých jedenáctých narozenin ani neví, kým je, se zrodil ve vlaku na cestě z Manchesteru do Londýna. Psát jej ale začala až poté, co se po rozvodu s prvním manželem přestěhovala zpět do Edinburghu. Slavná kavárna Elephant House se pyšní tím, že právě tady se „narodil“ Harry Potter. Ačkoliv po vydání prvního dílu, který se stal bestsellerem, autorka už v kavárně nepsala, dodnes je toto místo obdivováno všemi fanoušky Harryho Pottera.
Stačí si jen sednout na kávu a uvědomit si, že právě tohle je to místo, kde vznikaly první řádky knihy Harry Potter a Kámen mudrců, a že tenkrát ani sama J. K. Rowlingová nemohla tušit, jakou čtenářskou vášeň u lidí po celém světě rozpoutá.
Článek vyšel na stránkách: www.radynacestu.cz