20180908_103640

Ulice stoupající ve strmých úhlech, lanová tramvaj, mlha, jedinečná architektura, proslulý most Golden Gate či věznice Alcatraz, to je San Francisco. Rozkládá se v kopcovitém terénu na severu poloostrova a co do rozlohy je docela malým městem, které má skutečně co nabídnout. S městem Los Angeles a Las Vegas je třetím důležitým turistickým magnetem měst západu USA, návštěva města vás překvapí!

Španělská nadvláda, zlatá horečka i smrtící zemětřesení

Prvními obyvateli dnešního města byli indiáni Ohlone, kteří se živili hlavně jako lovci. Prvním cizincem, který vplul do zátoky, byl v 18. století španělský průzkumník Gaspar de Portola, území se stalo krátce po objevení španělským teritoriem. Ti uznali, že má dnešní San Francisco výhodnou strategickou polohu a založili zde malou osadu, španělskou katolickou misii nazývanou Mission Dolores.

V roce 1821 získalo město nezávislost na Španělsku a stalo se součástí Mexika. O pár let později, během mexicko-americké války, se stala Kalifornie součástí Spojených států a město začalo rychle vzkvétat. Hlavním důvodem byl objev zlata. Do San Francisca se začali stěhovat všichni zlatokopové, poctiví lidé i podvodníci.

Město rychle rostlo, stavěly se silnice, domy, banky a vzkvétal zde průmysl. Tento velký boom byl ukončen v roce 1906, když město postihlo mohutné zemětřesení, které zničilo jeho valnou část. Jako by to nebylo málo, přidal se ještě po zemětřesení devastující požár, který trval několik dní, a dokončil tak zkázu města.

Prakticky devět let po této smutné události vyrostlo nové San Francisco, které hostilo mezinárodní expozici ke slavnostnímu otevření Panamského průplavu.

20180908_102504

Liberální oáza měst

Město je centrem kulturního bohémství a všeho dění. Za své centrum si ho vybrala vlna hippies, stalo se městem spisovatelů beatnické generace a v některých částech se prosazoval volný životní styl ve smyslu: láska, jídlo a hudba. Stěhovali se sem homosexuálové a lesbičky, volná atmosféra byla cítit na každém kroku.

Poté, co začalo mnoho lidí umírat na AIDS, přijalo město ochranná opatření a zvrátilo hrozbu vysoké úmrtnosti. Narodil se zde také známý americký spisovatel Jack London, tvůrce legendární knihy Bílý tesák. Liberální atmosféra je ve městě proslulá.

Hlavně se držet a nespadnout!

San Francisco má jedinečný ráz krajiny, nachází se na severu poloostrova a je zasazeno v kopcovitém terénu. Pokud vyjedete na některou z mnoha ulic stoupající prudce do kopce, naskytnou se vám nádherné výhledy na okolí i zátoku. Jízda pozemní lanovkou je jedním z mnoha zážitků města. Jelikož jsou kabiny často přeplněné, nezbyde turistům či místním nic jiného, než se za jízdy držet tyče na otevřené plošině.

Jedná se tak o jeden z unikátních systémů veřejné dopravy, lanové tramvaje byly zapsány na listinu historických míst ve Spojených státech. První trasa byla otevřena roku 1873 a během pár let mohli obyvatelé využívat již systému dopravy naplno. Dneska se jedná především o nezapomenutelnou jízdu sanfranciskými kopci s dechberoucím výhledem, kdy se vám při stoupání v hrůzostrašném úhlu zastaví dech.

20180907_165602-01

Most Golden Gate i obávaný Alcatraz

Kromě lanových tramvají přitahuje jako magnet do města všechny turisty ikonický most Golden Gate, který byl slavnostně otevřen roku 1937. Jeho výstavba nebyla vůbec jednoduchá, dělníci se museli potýkat s hustou mlhou a silným větrem. Při práci ve výškách dostávali častou mořskou nemoc. Díky bezpečnostním opatřením, jako bylo povinné používání helem, brýlí a natažení ochranné sítě, zemřelo při stavbě jen jedenáct mužů.

Ačkoliv na první pohled vypadá, že je most červený, je ve skutečnosti oranžový. Barva, kterou je pravidelně natírán, se jmenuje International Orange. Bohužel most láká nejen všechny turisty, ale také sebevrahy, kteří jedním skokem z obrovské výšky ukončí svůj smutný život. Pokud chcete cítit husí kůži, vydejte se na prohlídku legendárního a obávaného Alcatrazu.

Jedná se o bývalou věznici s nejpřísnější ostrahou, ve které byl vězněn za své zločiny i Al Capone. V 60. letech 20. století byla věznice uzavřena a dneska slouží jako muzeum. Údajně se jedná o místo s negativní energií, na kterém není nouze o nadpřirozené jevy.

20180908_130121

Na oběd do Čínské čtvrti, muzea i mrakodrapy

Zcela jedinečnou atmosféru zažijete v Čínské čtvrti, která představuje druhou největší čínskou komunitu žijící mimo území Asie. Ve Finanční čtvrti je to trochu jako v New Yorku, ocel a sklo, mrakodrapy a výškové budovy. Tato část San Francisca je nejživější hlavně v pracovních dnech a úředních hodinách.

Ve městě se nachází také několik muzeí, jako je Muzeum moderního umění či Muzeum pozemní lanovky. Určitě stojí za to strávit ve městě nějaký čas a nasávat jeho atraktivní atmosféru!

Článek vyšel na stránkách: www.radynacestu.cz